eimamoglu@btoegitim.com
  +90 533 666 7924  
HEDEFİMİZ
 

HEDEFİMİZ

Türkiye'de satış işi çok ama çok eskilere dayanır. Satış ve pazarlık yapma geleneği bir çok ülkenin aksine tarih boyunca Anadolu topraklarında yaşayan insanların hayatlarının her evresine sirayet etmiştir. Bu durumu anlayabilmek için tarihte kısa bir yolculuk yapmamız gerekir.  

Öncelikle, İpek Yolu. Türkiye ipek ticaretinin gerçekleştirildiği güzergâhın üzerinde yer alması sebebiyle çok erken dönemlerden itibaren ticaretin merkezi konumda bir ülke olmuştur. “İpek ve Baharat Yolu” üzerindeki Avrupa (İngiltere, Fransa, İspanya) ve Asya’daki (Hindistan ve Çin) ülkelerde yoğun bir ticari hareket gözlenmektedir. Bu ticaretin yönlendirilmesi ve idaresinde önemli rol oynayan Türkler tarihin bu erken dönemlerinden itibaren; satış, pazarlama, ilişki yönetimi gibi kavramlarla karşı karşıya kalmışlardır. Tabii ki o dönemlerde bu tip etiketler yoktu ancak ilişki bugünkünden de çok farklı değildi. Sonuçta ikna edilmesi gereken bir müşteri ve kar etmesi gereken işletmeler vardı. Bu durum Türklerin çok erken dönemlerden itibaren kendilerine has ikna ve pazarlık teknikleri geliştirmelerine neden olmuştur. 

İpek yolundan sonra birçok araştırmacının ilgisini çeken bir gelişme daha Türkiye’de gerçekleşmiştir: Kapalı Çarşı. 1461’de inşa edilen ve 5.000’nin üzerinde dükkanın yer aldığı, tarihteki ilk alışveriş merkezi,Türkiye’de faaliyet geçmiştir. Bugün günde 300.000'nin üzerinde kişinin alışveriş yaptığı ve kurulduğu dönemden itibaren seyyahların ve tüccarların uğrak yeri olan çarşı, kendine özgü satış ve pazarlama teknikleriyle de bir çok milletten insanın ilgisini çeken bir yer olmanın ötesinde bir okul niteliğinde de bir oluşumdur. Öyle ki bugün dahi çarşı’da çalışmış olmak bir gurur vesilesi ve adeta önemli bir öğretim kurumuna kayıt olmak ve mezun olmakla eş değer bir kazanımdır. Çarşı’da kullanılan satış, pazarlama ve pazarlık teknikleri birçok kişiye de ilham kaynağı olmuştur.  

İşte, Anadolu'da yaşayan toplulukların tarihten gelen satış ve pazarlama anlayışını, günümüzün satış ve pazarlama teknikleriyle harmanlayıp, kurumların birikimlerini artırmak ve daha karlı satış yapmalarına destek olmak için BTO’nun deneyimli kadroları bilgi ve tecrübe birikimleriyle hizmet etmek için sabırsızlanmaktadırlar.  

 
 
 
Adnan Saygun Caddesi, Uydu Sk. Gündeş Apt. No: 2 Ulus – Beşiktaş – İstanbul
Tel:+90 533 666 7924   |   GSM:+90 533 666 7924
Tüm Hakları Saklıdır © BTO Eğitim ve Danışmanlık